Vegan İçeriğin Önemi Nedir?

Vegan sözcüğü dilimize İngilizceden geçmiş olup, ilk kez 1944 yılında sertifikasına sahip olduğumuz The Vegan Society kurucularından birisi olan Donald Watson tarafından ortaya atılmıştır.

En basit anlamıyla veganlık hayvan sömürülerine karşı gelmek amacıyla hayvansal ürünler içeren tüm ürünleri kullanmamayı tercih etmektir. Hayvansal ürünlerden kasıt ise doğrudan hayvanlarla ilgili ürünlere ek olarak hayvan kullanılarak elde edilen tüm dolaylı ürünlerdir.

Günümüzde, vejetaryenlik ve veganlık dünya çapındaki tüm toplumlarda önemli bir hızla artış göstermektedir ve adeta bir trend haline dönüşmüştür. Dolayısıyla, bu akımlardan etkilenen ve bu akımları yeni yaşam felsefesi olarak kabullenen bireyler, hayvan ürünü içeren ürünlerden de kaçınmaktadır.

Vejetaryen veya vegan yaşam felsefesini benimseyen insanların büyük bir çoğunluğunun kadın olduğu düşünüldüğünde ise özellikle kozmetik sektöründe yeni bir çağa girilmiştir.

Vegan Kozmetik Nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere, vegan kozmetik, içerisinde herhangi bir hayvan veya hayvansal ürün olmayan ürünleri ifade etmektedir. Özellikle son yıllarda, insanların hayvan hakları konusunda giderek daha da bilinçlenmesi ve aktif tutumlar sergilemesi, önemli bir çevre dostu akıma öncülük etmiştir.

Bunun sonucunda ise dünya nüfusun giderek artan bir kısmı hayvan sömürüsünü engelleyebilmek amaçlı kozmetik dahil olmak üzere her alanda bitkisel içerikli ürünleri tercih ediyor.

Üstelik, bitkisel içerikli kozmetik ürünlerin, hayvansal ürün içerikli kozmetik ürünlerden herhangi bir farkı da bulunmuyor.


Bir Ürünün Vegan Kozmetik Ürün Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle vegan tüketiciler ilk olarak ürünü detaylıca inceleyerek, ürün içeriklerine dikkat etmektedir. Günümüzde vegan olsun veya olmasın, birçok tüketici özellikle kozmetik ürünlerde hayvansal madde içeren ürünlerden kaçınmak istediğini belirtiyor.

Ancak tüketiciler aynı zamanda ürün etiketlerinin ne kadar yanıltıcı olabileceğinin de bilincindeler. Bu sebeple, ürün içeriklerinin yanı sıra satın aldıkları ürünlerin hangi koşullarda ve hangi sertifikalar ile üretildiklerini de araştırıyor.

Bu açıdan, Rowe Kozmetik olarak tüm ürünlerimizi vegan formüller ile üretiyor ve müşterilerimize tamamen vegan kozmetik ürünler sunuyoruz. Ayrıca ürünlerimizin tamamı tüm dünyada geçerli ve vegan konseptinin yaratılmasında öncü olan The Vegan Society sertifikasına sahiptir.

Kozmetik alanında AR-GE ve üretim yapan Rowe Kozmetik, doğrudan cilt sağlığına fayda sağlayıcı ve etkinliği kanıtlanmış aktif içerikler ile fason kozmetik üretimi yapan bir firmadır. Üretim fabrikası İstanbul’dadır. Kullandığı hammaddelerin vegan, ambalajların ise geri dönüşümden elde edilmiş olması firmanın öncelikli tercihleri arasındadır. Yüksek kapasiteli üretim hacmine sahip makina hatları ile üretim yapar ve insan gücü kullanılmasını en aza indirgemeyi hedefler. Bu sayede üretim esnasında yaşanabilecek hataların en minimum seviyeye olmasını sağlar.

© 2022 Rowe Kozmetik